توسط: تاریخ انتشار: 24 مهر 1402 0 دیدگاه

دنیای هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر و تطور است و هر ساله فناوری‌ها و پروژه‌های جدیدی با استفاده از هوش مصنوعی معرفی می‌شوند. در سال 2023، نیز انتظار می‌رود تا هوش مصنوعی به مرحله جدیدی از پیشرفت برسد. در این مقاله، به بررسی ۷ هوش مصنوعی پرطرفدار و برتر در این سال می‌پردازیم.

 

۱.  (GPT-5)

مدل‌های زبانی مبتنی بر ترنسفری، جزء پرطرفدارترین و برترین مدل‌های هوش مصنوعی در سال 2023 هستند. این مدل‌ها به توانایی تولید متون و دیدگاه‌های قابل فهم برای انسان‌ها با استفاده از یادگیری عمیق مبتنی بر داده‌های زبانی معروفند.

۲. نئون (NEON)

نئون یک پروژه مخصوص ایجاد انسان‌های مصنوعی است که به شکل متناظر با انسان‌ها عمل می‌کنند. از تکنولوژی پیشرفته گفتار و تصویری برای ایجاد نئون‌ها استفاده می‌شود. این پروژه جدید در عرصه هوش مصنوعی در سال 2023 جذابیت زیادی دارد.

۳. ویتو (VITO)

ویتو یک هوش مصنوعی متخصص در مدیریت منابع انرژی و محیط زیست است. این سیستم به تجزیه و تحلیل داده‌های مرتبط با مصرف انرژی، مدیریت پسماندها و بهینه‌سازی منابع انرژی کمک می‌کند. در سال 2023، توجه بسیاری به مدل‌های هوش مصنوعی مانند ویتو جلب شده است.

۴. همچیپ (Homchep)

همچیپ یک هوش مصنوعی تخصصی در حوزه مراقبت از سلامت است. از تکنولوژی پیشرفته تشخیص بیماری‌ها و مانیتورینگ وضعیت سلامت استفاده می‌کند. این سیستم با پیشرفت‌های جدید در پزشکی و هوش مصنوعی، در سال 2023 به توجه زیادی دست یافته است.

۵. اسپرینگ (SPRING)

اسپرینگ یک سیستم هوش مصنوعی مورد استفاده در کشاورزی و مدیریت منابع آب است. از داده‌های سنسورها و تصاویر ماهواره‌ای برای مانیتورینگ و بهبود مدیریت کشاورزی و منابع آب استفاده می‌کند. این سیستم در سال 2023 برای تدابیر محیطی و کشاورزی موثرتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶. رابوت‌ها

روبات‌ها به عنوان نمایندگان هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف از خدمات تحویل مواد غذایی گرفته تا کشاورزی و صنعت تولید، در سال 2023 بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. ترکیب تکنولوژی رباتیک و هوش مصنوعی، به بهبود فرآیندها و کارایی در این حوزه‌ها کمک می‌کند.

۷. هوش مصنوعی در اتومبیل‌های هوش مصنوعی

اتومبیل‌های هوش مصنوعی یکی از اخبار جذاب در عالم فناوری خودروسازی در سال 2023 هستند. از اتومبیل‌های خودکار تا سیستم‌های ایمنی پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی، این حوزه از تکنولوژی در حال توسعه فراوان است.

 

در سال 2023، هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف به توسعه و پیشرفت خود ادامه می‌دهد. از مدل‌های زبانی گرفته تا روبات‌ها و انسان‌های مصنوعی، هوش مصنوعی به بهبود زندگی انسان‌ها و حل مسائل پیچیده در جوامع مدرن کمک می‌کند. این هفت نمونه از هوش مصنوعی در سال 2023 تنها نمونه‌ای از تغییرات و پیشرفت‌های این حوزه هستند، و انتظار می‌رود که در آینده نیز با پیشرفت فناوری به مدل‌ها و پروژه‌های جدیدی شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 4 =