بررسی و معرفی موتور تشخیص چهره PimEyes

تشخیص چهره PimEyes یکی از موتورهای جست‌وجو مبتنی بر هوش مصنوعی است. در صورتی که عکسی از خودتان را بارگذاری کنید، این موتور می‌تواند تصاویر ثبت‌شده از شما که در اینترنت وجود دارد را پیدا کرده و به شما نشان دهد. این ابزار به‌عنوان یک موتور جست‌وجو قدرتمند تشخیص چهره فعالیت می‌کند. شاید تابه‌حال اسم این سایت به گوش شما نخورده باشد اما قطعاً چهره شما در بانک اطلاعاتی این سایت قرار دارد.

معرفی تشخیص چهره PimEyes

تشخیص چهره PimEyes یک سایت ساده ولی کاربردی است. شما تصویری از خودتان را در سایت تشخیص چهره PimEyes آپلود می‌کنید. سپس کلید جست‌وجو را فشار می‌دهد و موتور جست‌وجو این سایت با استفاده از هوش مصنوعی که در پس‌زمینه آن قرار دارد تصاویر مشابه با تصویر شما را یافته و نشانتان می‌دهد.

بررسی و معرفی موتور تشخیص چهره PimEyes

این کار در نگاه اول می‌تواند برای افراد دردسرساز باشد. تصور کنید یک کارفرمای زیادی کنجکاو در حال کندوکاو گذشته شما است، یا یک فرد غریبه به طور تصادفی عکسی از شما گرفته و با استفاده از این سایت عکس‌های دیگر شما را به دست می‌آورد. همه این موارد به‌راحتی از طریق سایت تشخیص چهره PimEyes امکان‌پذیر است.

تشخیص چهره PimEyes به کاربران خود دستور می‌دهد که فقط تصویر خود را جست‌وجو کنند، اما آن‌ها را از آپلود عکس‌ افراد دیگر منع نمی‌کند. همچنین هیچ‌گونه فرآیند هویت‌سنجی از افراد انجام نمی‌شود و افراد به‌صورت ناشناس می‌توانند از خدمات این سایت استفاده کنند.

تشخیص چهره PimEyes برای دفاع از عملکرد خود در طی اعلامیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده، اعلام می‌کند: با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، به شما کمک می‌کنیم عکس‌های خود را در اینترنت بیابید و از خود در برابر کلاه‌برداران، سارقان هویت یا افرادی که به‌طور غیرقانونی از تصویر شما استفاده می‌کنند، دفاع کنید.

ابزارهای عجیب برای تعقیب افراد

تشخیص چهره PimEyes به کاربران خود این امکان را می‌دهد که تعداد محدودی از نتایج که توسط موتور جست‌وجو به آن‌ها نمایش داده می‌شود را مشاهده کنند. برای مشاهده کامل نتایج باید هزینه‌ای پرداخت شود. این هزینه به‌صورت ماهانه از مبلغ 29.99 دلار شروع می‌شود که البته به 299 دلار در ماه هم می‌رسد.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

تصاویر نشان داده شده از طریق موتور جست‌وجوی تشخیص چهره PimEyes نشان می‌دهد که این سایت از طیف وسیعی از وب‌سایت‌ها ازجمله سایت‌های شرکتی، رسانه‌ای و حتی سایت‌های غیراخلاقی نیز استفاده می‌کند و آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند به هر شکل ممکن، تصاویری مشابه تصویر شما را پیدا کند. همچنین این سایت به شما کمک می‌کند تا تصاویر غیراخلاقی که به‌ صورت اتفاقی و ناخواسته از شما گرفته شده و یا تصویر شما روی آن‌ها قرار داده شده است را به‌راحتی پیدا کنید.

همان‌طور که در بالا به این مورد اشاره شد، تشخیص چهره PimEyes به بازدیدکنندگان و کاربران خود دستور می‌دهد که فقط چهره خود را جست‌وجو کنند. با این وجود، هیچ مکانیسمی در سایت وجود ندارد که اطمینان حاصل کند که کاربران فقط تصویر خودشان را جست‌وجو می‌کنند. در واقع شما می‌توانید تصویر هر فردی را در آن جست‌وجو کنید، فقط نیاز است که یک عکس از آن فرد داشته باشید.

در این‌ بین شایعات زیادی هم در خصوص این سایت وجود دارد. به‌عنوان‌مثال چندین کاربر توییتر ادعا می‌کنند نیروهای امنیتی از این سایت برای شناسایی شورشگران کنگره ایالات‌متحده استفاده کرده‌اند. با توجه به بررسی‌های انجام شده توسط گروه خبری CNN Business مشخص شده است که شرایط و ضوابط استفاده از این سایت دارای نواقص بسیاری است. در واقع هیچ راهی برای اطمینان از عدم سواستفاده از PimEyes برای شناسایی نادرست افراد وجود ندارد.

لوسی آئودی برت، افسر حقوقی حقوق بشر مستقر در لندن در این زمینه اعلام می‌کند:

دسترسی آسان به سایت تشخیص چهره PimEyes توسط شهروندان عادی، مانند من یا شما، باعث شده است که این سایت به یک ابزار وحشتناک در تعقیب افراد تبدیل شود. در این سایت شما می‌توانید هرکسی را که در خیابان و یا فضای عمومی دیگری می‌بینید به‌ راحتی شناسایی کرده و به آرشیو تصاویر او دست پیدا کنید.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

چند نکته جالب در خصوص تشخیص چهره PimEyes

برای اینکه بفهمیم تشخیص چهره PimEyes چقدر خوب کار می‌کند گروه خبری CNN Business وارد سایت شده و هزینه اشتراک انفرادی 29.99 دلاری در ماه را پرداخت می‌کند. با استفاده از این هزینه شما می‌توانید 25 جستجو را در طول این‌ یک ماه انجام دهید. در این مدت تمام تصاویر به‌ صورت کامل به شما نمایش داده شده و هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

فرد ثبت‌نام‌کننده عکسی از خود را در سایت آپلود کرده و خود را از طریق این سایت جست‌وجو  می‌کند. نتایج واقعاً جالب است، در گزارش این فرد آمده است که: من با استفاده از عکس‌های جدید و قدیمی که در آن‌ها مدل‌ موهای مختلفی داشتم چندین بار خودم را جست‌وجو کردم. در برخی از عکس‌ها عینک داشتم و در تعدادی نیز عینک نزده بودم.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

نتایجی که در واقع تصاویر من بودند برای من بسیار آشنا بودند. عکس‌هایی مربوط به کار، تصاویر ثابت از ویدیوهایی که سال‌ها پیش، هنگام آزمایش گزارش‌ها ضبط می‌کردم و تصویری از لبخند من با معلم روزنامه‌نگاری دبیرستانم را به‌راحتی در بین عکس‌ها پیدا کردم. در این‌ بین یک نکته جالب و شگفت‌انگیز وجود داشت، عکسی از من در حال رقصیدن در عروسی یکی از دوستانم در سال ۲۰۱۳ را مشاهده کردم و نکته وقتی برای من جالب شد که متوجه شدم من به‌صورت کامل در این عکس قرار ندارم و تنها قسمت راست صورتم در عکس مشخص است. حتی چشمانم بسته بود و عینکی هم به چشمم زده بودم.

تشخیص چهره PimEyes به‌عنوان یک سایت مرموز

سایت تشخیص چهره PimEyes در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد مالک یا اداره‌کننده موتور جست‌وجو  و یا نحوه دسترسی به آن‌ها را منتشر نمی‌کند. همچنین برای تماس تنها یک‌ راه وجود دارد. کاربران باید فرمی را برای دریافت پاسخ به سوالات خود پر و ارسال کرده و منتظر جواب آن باشند.

بررسی تصاویر آرشیو شده وب‌سایت از طریق دستگاه Wayback در اینترنت و همچنین سایر منابع آنلاین، جزئیاتی در مورد گذشته سازنده این سایت و موارد مربوط به تغییرات آن در طول زمان را نشان می‌دهد. یک تصویر آرشیو شده از سیاست حفظ حریم خصوصی وب‌سایت، نشان می‌دهد که سایت تشخیص چهره PimEyes از آگوست ۲۰۲۰ به‌عنوان یک تجارت در ورشو در کشور لهستان ثبت‌شده است.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

البته این تصویر کمی بعد تغییر کرده و آدرس جدیدی در آن ثبت‌شده است. در حال حاضر در سیاست حفظ حریم خصوصی وب‌سایت مشخص شده که مدیریت سایت PimEyes، مربوط به گروه تجاری Face Recognition Solutions Ltd است. آدرس این گروه تجاری در سیشل فرانسه ثبت‌شده است.

جستجوی آنلاین آدرس به نشانی زیر می‌رسد:

House of Francis، اتاق 303، Ile Du Port، Mahe،

این آدرس همچنین در مشاغل مختلف دیگر نیز ثبت‌ شده است.

در ژوئن ۲۰۲۰ برخی از مقالات خبری به این سایت اشاره و اعلام کردند که سایت تشخیص چهره PimEyes چگونه می‌تواند توسط تعقیب‌کننده‌ها (استاکرها) مورد سواستفاده قرار بگیرد. بااین‌حال در آن زمان تشخیص چهره PimEyes اعلام کرد که هدف اصلی تشکیل این سایت این است که به افراد کمک کند که حریم خصوصی آنلاین خود را بررسی کرده و از افرادی که به‌صورت غیرقانونی از تصاویر آن‌ها برای پروفایل خودشان استفاده می‌کنند شکایت کنند. همچنین در آن زمان اعلام شد که این سایت با استفاده از یک نرم‌افزار خاص به نام Paliscope با نیروهای پلیس کار می‌کند.

برقراری تماس با سایت تشخیص چهره PimEyes

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد این سایت گروه خبری CNN Business یک ایمیل برای آدرس پشتیبانی موجود در سایت ارسال کرد. پاسخ این ایمیل که از طرف فرد یا گروهی با نام تیم PimEyes ارسال شده بود، این بود که این سایت در سال ۲۰۲۰ از مالکان قبلی خریداری‌ شده و تغییر مالکیت داده است. البته هیچ‌گونه سند و نشانی از این تغییر مالکیت در جایی پیدا نشد.

همچنین این افراد از انجام مصاحبه رسمی خودداری کرده و اعلام کردند که “در مصاحبه‌های زنده یا مصاحبه مستقیم شرکت نمی‌کنند، اما به سوالات ارسال شده از طریق ایمیل پاسخ خواهند داد.” در طول پیام‌های متعدد، آن‌ها به تعدادی از سوالات پاسخ دادند، اما سوالات دیگر را یا نادیده گرفتند و یا به آن‌ها جواب ندادن.

همچنین آن‌ها اعلام نکردند که برای خرید سایت تشخیص چهره PimEyes چه مقدار پول به صاحب قبلی آن داده‌اند. حتی هدف آن‌ها از خرید این سایت نیز اعلام نشد. در پاسخ به سوالات، آن‌ها مشخص کردند که موتور جست‌وجو  تشخیص چهره با مقایسه اندازه‌گیری‌ها بین ویژگی‌های مختلف صورت در یک تصویر (همان عکسی که آپلود می‌کنید) با سایر موارد در عکس‌های دیگر کار می‌کند.

برای تطبیق چهره‌هایی که کاربران ارسال می‌کنند، تشخیص چهره PimEyes باید کل وب‌سایت‌های اینترنت را برای یافتن تصاویر افراد جست‌وجو کند. البته که این کار خیلی زمان‌بر و مشکل است. همچنین آن‌ها اعلام کرده‌اند که سایت تشخیص چهره PimEyes تصاویر افراد را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره نمی‌کند اما شاخص‌هایی که از آن‌ها برای جست‌وجوی تصویر شما استفاده کرده‌اند را در بانک اطلاعاتی خود نگهداری می‌کند.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

در واقع این نوع تشخیص چهره بر اساس هوش مصنوعی کار می‌کند. البته الگوریتم ارائه شده در این هوش مصنوعی با موارد مشابه مانند قابلیت Google Images و انجام جست‌وجو  بر اساس عکس در گوگل متفاوت است. با توجه به این موارد سایت تشخیص چهره PimEyes مجموعه‌ای از تمام تصاویری را به شما نشان می‌دهد که فکر می‌کند بیشتر شبیه به‌ عکس شما است. بر اساس ادعای شرکت، دقت این جست‌وجو در حدود ۹۰ درصد است. سایت تشخیص چهره PimEyes همچنین اعلام کرده است که تصاویری که پس از دو روز در سایت آپلود می‌شوند را حذف می‌کند.

هیچ اطلاعاتی از مشتریان در سایت تشخیص چهره PimEyes ثبت نمی‌شود

بر اساس ادعای سایت تشخیص چهره PimEyes هیچ راهی وجود ندارد که کاربران را مجبور کند که فقط عکس خودشان را جست‌وجو کنند و کاربران آزاد هستند که هر عکسی از هر فردی را جست‌وجو کنند. بااین‌حال در سایت اعلام شده است که عواقب استفاده از این ابزار بر عهده فرد است و اگر کاربران برخلاف اهداف این سرویس از آن استفاده کنند، مسئولیت آن با خودشان است.

همچنین آن‌ها در جواب یکی از پرسش‌ها در ایمیل این مورد را ذکر کرده‌اند: بسیار ساده‌لوحانه است که فکر کنیم اگر موتور جست‌وجو سایت تشخیص چهره PimEyes وجود نداشت، افراد مزاحم، قانون را زیر پا نمی‌گذاشتند. ما برای همه افراد در دسترس هستیم؛ بنابراین حتی افرادی که قربانی جرائم اینترنتی و یا آزار و اذیت شده‌اند هم می‌توانند از سرویس‌های ارائه شده در این سایت استفاده کنند.

بررسی و معرفی موتور سایت تشخیص چهره PimEyes

نگرانی افراد از سرویس‌های ارائه شده در سایت تشخیص چهره PimEyes

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌هایی که در مورد سایت تشخیص چهره PimEyes وجود دارد این است که افراد عادی از آن برای ردیابی سایرین استفاده کنند. همچنین شرکت‌های خصوصی از آن برای ردیابی افراد و ایجاد مزاحمت برای آن‌ها استفاده کنند.

استفاده از سرویس سایت تشخیص چهره PimEyes می‌تواند منجر به شناسایی اشتباه در بسیاری از کاربران شود که عواقب این کار می‌تواند بسیار زیاد باشد. در حال حاضر تنها پلیس از سیستم تشخیص چهره برای تطبیق چهره‌های مجرمین استفاده می‌کند. البته این سیستم‌ها در شناسایی افراد رنگین‌پوست دقت بسیار پایینی داشته و مشکلات خاص خود را دارند. در گذشته چندین نفر سیاه‌پوست به دلیل تشابه، به‌ اشتباه بازداشت شده‌اند.

یکی از افرادی که از سایت تشخیص چهره PimEyes استفاده کرده بود متوجه شد که بیشتر نتایجی که نشان داده می‌شود تصویر او نیست و مربوط به زنان سفیدپوست حدوداً 30 ساله است. البته باید به این نکته اشاره کرد که این‌گونه شناسایی اشتباه در بین تمامی سیستم‌های تشخیص چهره امری بسیار عادی است. همچنین می‌توان به این نکته نیز اشاره کرد که سایت تشخیص چهره PimEyes می‌تواند در خصوص افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند و یا تراجنسیتی هستند نیز استفاده‌ شده و به افراد آسیب وارد کند. این آسیب‌ها می‌تواند عمدی و یا غیرعمدی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

موسسه موج حامی رسانه، به لطف قادرمتعال، افتخار همکاری با بسیاری از جوانان و متخصصان توانمند میهن عزیزمان ایران را داشته است، و همیشه با این افتخار به خود بالیده است و همواره این همکاری را بزرگترین سرمایه خود دانسته و می داند.

در تماس باشید

نشانی: تهران، خ فرجام شرقی، خ باغدارنیا، خ قهاری(178) غربی،به سمت اتوبان، دست راست پ51

2191309064

info@mojmedia.ir

mojmedia_com@

logo-samandehi